Ce le-a spus Iordanescu, la pauza, tricolorilor

Claudia Bălan
  15/06/2016
  Comentariile sunt închise pentru Ce le-a spus Iordanescu, la pauza, tricolorilor

b2Echipele naţionale ale României şi Elveţiei au terminat la egalitate, miercuri, scor 1-1, în primul meci din grupa A la Campionatul European din Franţa. Bogdan Stancu a deschis scorul pentru tricolori, din penalty. Romanii, insa, nu s-au bucurat prea mult, Mehmedi egaland in a doua repriza pentru naţionala antrenată de Vladimir Petkovic.euro-2016-jROMANIA-ELVETIA

Selecţionerul României, Anghel Iordănescu spune că echipa naţională a avut ghinion în meciul cu Elveţia şi a dezvăluit că ar fi vrut să joace ofensiv în repriza secundă, însă accidentările lui Pintilii şi Răzvan Raţ i-au dat planurile peste cap.

„Am făcut nişte schimbări necesare, am vrut să venim cu sânge proaspăt la echipă. Am reuşit asta în prima repriză, dar în repriza a doua elveţienii au fost mai proaspeţi şi asta s-a văzut. Nicuşor Stanciu nu a avut probleme dar am vrut să-l menajăm puţin pentru că a avut parte de o presiune uriaşă asupra lui în meciul cu Franţa. Consider că echipa noastră a avut două reprize diferite. Prima repriză bună, când am reuşit să marcăm. Am avut şi câteva situaţii bune.iordanescu-nationala

Una peste alta, am intrat cu avantaj la pauză pe care ne-am dorit să-l mărim după pauză, precizez asta. Am cerut echipei să nu ne retragem, să punem presiune şi să închidem jocul cu golul doi. Din păcate, am căzut fizic în partea a doua, nu am mai reuşit să controlăm jocul şi am fost şi nevoiţi să facem două schimbări.

Mă refer la schimbarea lui Mihai Pintilii, care reclamă o accidentare destul de gravă şi mă refer la accidentarea lui Raţ. Ar fi păcat să nu câştigăm cu Albania, o victorie ne-ar oferi o şansă să mergem mai departe. N-aş putea să vorbesc despre dezamăgire, băieţii au făcut efort, au alergat, din păcate, nu am reuşit să ţinem ritmul din prima repriză”, a spus Anghel Iordănescu la Pro TV.calcule-romania-mediafax-foto