Procedura disciplinara impotriva Romaniei, la Euro

Raluca Pascu
  16/06/2016
  Comentariile sunt închise pentru Procedura disciplinara impotriva Romaniei, la Euro

romania-elvetia-live-2-1024x768UEFA a deschis o procedură disciplinară împotriva României, după ce suporterii elevilor lui Anghel Iordănescu au aprins torţe pe stadion, după golul marcat de Bogdan Stancu, în minutul 18 al partidei cu Elveţia, încheiată la egalitate, scor 1-1.

România şi Elveţia au terminat la egalitate, scor 1-1, al doilea meci disputat la Campionatul European. La doar o zi după încheierea partidei, UEFA a deschis o procedură disciplinară împotriva României. Motivul este legat de faptul că suporterii români au aprins torţe pe stadion, după golul marcat de Bogdan Stancu, din penalty, în minutul 18.

Şi Ungaria se află în aceeaşi postură tot din pricina torţelor aprinse de fanii maghiari, la meciul împotriva Austriei.galerie-foto-cele-mai-spectaculoase-imagini-din-meciul-romania-elvetia

Pe durata acestui Campionat European, Rusia a mai fost anchetată de UEFA din pricina incidetelor produse de fanii ruşi la meciul cu Anglia. Federaţia Rusă a fost amendată cu 150.000 de euro pentru incidentele provocate de către suporterii săi în timpul meciului cu Anglia, iar în comunicatul UEFA se arată că Rusia a fost descalificată cu suspendare, ceea ce înseamnă că naţionala antrenată de Leonid Slutşki va fi eliminată de la Campionatul European la următorul incident de acest gen.

„Am făcut o primă repriză foarte bună. Am început bine şi a doua, dar apoi am făcut un pas înapoi. La un Campionat European ai meciuri la puţine zile distanţă, trei sau patru zile, şi se mai schimbă echipa, probabil aşa a gândit şi domnul Iordănescu. Pentru mine e o realizare să joc la un Campionat European. S-a văzut şi oboseala, în unele momente n-am mai luat cele mai bune decizii. Cred că în prima repriză am mai avut ocazii şi puteam marca. Meciul cu Albania va fi foarte important şi avem şanse mari la calificare. Cu siguranţă, suntem în cărţi şi pentru locul doi.” a declarat Alexandru Chipciu la DolceSport.-B-EURO-2016---b--Romania-remizeaza-cu-Elvetia

Teoretic, România poate ocupa şi locul doi la finalul fazei grupelor, dacă Franţa se impune în meciul cu Elveţia, din ultima etapă. Pentru ca acest lucru să se întâmple e nevoie ca România să învingă Albania la orice scor, iar Elveţia să piardă în faţa Franţei cu 1-0 sau la o diferenţă mai mare, în cazul în care trupa lui Petkovic reuşeşte să marcheze (Dacă România se va impune la mai mult de un gol în faţa Albaniei, nu mai contează la ce scor s-ar impune francezii).